Каталог товарів

Коли запрацював перший кондиціонер в світі!

Коли запрацював перший кондиціонер в світі!

Коли запрацював перший кондиціонер в світі!

Вілліс Керріер - винахідник кондиціонера

Впливова американська газета US NEWS & WORLD REPORT опублікувала список найбільш значних винаходів двадцятого століття. У цьому списку найважливішою подією 1902 року став винахід кондиціонера Віллісом Керріер - засновником Carrier Corporation.

Розповідь про історію торговельної марки Carrier звичайно починають зі слів: "Історія кондиціонера - це історія компанії Carrier". І в цьому є значна частка істини. 110 років тому талановитий винахідник, молодий учений Вілліс Хевіленд Керріер створив перший пристрій для контролю температури і вологості в приміщенні друкарні. А в 1906 р запатентував свій "Апарат для обробки повітря".

Вілліс Хевіленд Керріер народився 26 листопада 1876 року за Нью-Йорком (Lake Erie in Angola, New York). Він був єдиною дитиною в сім'ї Керріер. Його батьки належали до релігійної громади квакерів, чия сувора мораль відкидає присягу, військову службу, розкіш і навіть розваги. Тому підручники і розумні книги стали чи не єдиною дозволеною розвагою Вілліса. Не дивно, що Вілліс блискуче закінчив середню школу, і як вундеркінд, який подає великі надії, на пільгових умовах був прийнятий в Корнельский університет в Ітаці, штат Нью-Йорк.

У той час світ був просто переповнений численними новими технологічними винаходами, це був золотий вік інженерії. Винахід телеграфу, телефону і автомобіля, поява на полицях магазинів фонографів, електричних лампочок і дверних дзвінків давали потужний стимул тодішнім інженерам, які перебувають, як їм тоді справедливо здавалося, на порозі нових великих відкриттів. Серед тих натхнених інженерів, які мріяли перевернути світ, був і Вілліс Керріер.
У 1901 році Керріер отримав ступінь магістра (доктора) інженерних наук і влаштувався в компанію Buffalo Forge, в щойно створений відділ експериментальної інженерії.

Там Керріер познайомився зі своїм майбутнім другом і партнером по бізнесу - Ірвіном Лайлом. Саме Лайл розповів Керріеру про те, що якийсь бруклінський підприємець на прізвище Сакетт, власник друкарні Sackett-Wilhelms Lithographing and Publishing Company, придбав найсучасніше поліграфічне обладнання, а хорошої якості друку на папері домогтися не може. Від підвищеної вологості, що стоїть влітку в друкарні розбухає папір, фарби пливуть, форми теж. "Не проблема!" - заявив Керріер і засів за креслення. Незабаром він показав Лайлу принципову схему агрегату, що дозволяє контролювати вологість і температуру повітря. Поки Вілліс допрацьовував конструкцію і готував досвідчений зразок, Лайл вже продав нове чудо технічної думки. Називалося воно так: "Апарат для обробки повітря", а, по суті, це і було вже добре знайомим нам першим в світі кондиціонером. Слідом за бруклінським друкарем до Керріер потягнулися й інші клієнти.

Шалений успіх кондиціонери Керріер мали на бавовняних заводах на півдні США в Бальмонте. Агрегати Керріер стабілізували рівень вологості, що покращувало скручування бавовняних ниток. Мало цього, його кондиціонер не менш блискуче впорався не тільки з вологістю, а й зі спекою, яка панувала на текстильних фабриках в Північній Кароліні, де п'ять тисяч  одночасно обертань веретен так підвищували температуру, що створювали реальну небезпеку пожежі.
Так американський інженер-винахідник доктор Вілліс Хевіленд Керріер став першим і єдиним "батьком кондиціонування повітря". який ще в 1902 році, першим в світі створив наукову, обгрунтовану їм, систему кондиціонування повітря, і вперше застосував свій винахід практично - створивши кліматичний контроль в приміщенні: температури, вологості і якості повітря.

Однак історія бренду почалася пізніше, коли компанія Buffalo Forge розпустила інженерний відділ, і Вілліс Керріер з 6 товаришами створив Carrier Engineering Company (1915 г.). У 1922 р винайдений відцентровий чиллер, випущений під маркою Carrier. З цього часу вирішена проблема кондиціонування великих приміщень. Сам інженер вже був досить відомий і в США, де на текстильних виробництвах стояли його машини, і в Азії (в 1907 році продана перша установка для шовкової фабрики в м Йокогама, Японія). Першим великим клієнтом компанії стає кінотеатр Metropolitan Theater в Лос- Анжелесі, штат Каліфорнія. У ньому була встановлена ​​система кондиціонування повітря з повітряною роздачею, рециркуляцією, охолодженням, зволоженням і автоматичним контролем параметрів.

Після цього досягнення слідують одне за іншим. Системи кондиціонування і вентиляції марки Carrier з'являються (вперше в світі!) В офісних та адміністративних будівлях, магазинах і театрах. Універмаг Хадсона в Детройті, будівлі Конгресу і Сенату США, Білого Дому та Верховного Суду США, Madison Square Garden ... У 20-х роках кондиціонери з'являються скрізь - і це кондиціонери Carrier. Напис "REFRIGERATING PLANT" стає одним з найпотужніших рекламних ходів, котрі приваблюють натовпи клієнтів. Сам Вілліс Керріер вважав, що поворотним моментом і головним випробуванням стало замовлення на установку для The Rivoli Theater в Нью-Йорку. Після цього продукція Carrier була широко розрекламована і за 6 років (1925 - 1930) більше 300 американських театрів обладнані системами кондиціонування.

При цьому винахідник не залишав наукових розробок. В установках Керріер спочатку головним був контроль вологості - такими були потреби клієнтів-промисловців. Повітря охолоджувавалося до температури, при якій конденсація відповідає необхідній вологості. А потім нагрівавалося до потрібної температури і повільно подавалося в приміщення через дифузори в стелі. Видалення повітря відбувалося через решітки в підлозі або під сидіннями. Більшість американських систем вентиляції було влаштовано рівно навпаки.

У 1923 р фірмою Carrier випущений турбокомпресорний холодильний агрегат на діхлоретілені. Швидкохідність компресора, застосування прогресивного принципу агретизаціі і використання інтенсивних теплообмінних апаратів кожухотрубного типу дозволили значно зменшити розміри холодильних установок.

Так би і розвивався бізнес за рахунок великих компаній і промислових установок, якби не Велика депресія 1929 року. Скорочення виробництва по всіх Штатах майже вдвічі, безробіття ... Кондиціонери - предмет розкоші - стають не по кишені навіть великим компаніям. Треба було здешевлювати агрегати, робити їх доступними приватникам. Перші спроби створення побутових систем робилися протягом усіх років існування компанії в рамках проекту Weathermaker, проте були невдалими. Перший позитивний результат - Atmospheric Cabinet (1931 рік), віддалено схожий на нинішні оконники.

Паралельно розробляються транспортні кондиціонери, згодом встановлюються в поїздах і літаках, літаках і автомобілях, річкових і морських суднах:
1925 г. - перший корабель, обладнаний машинною системою охолодження Carrier;
1930 г. - системи охолодження повітря в вагонах New York Railroad;
1936 г. - перший автомобільний кондиціонер в автобусі, що курсує по самому "спекотному" в світі маршруту Дамаск - Багдад.

На Всесвітньому ярмарку 1939 року навколо стенду Carrier Engineering збиралася маса народу. Ще б! На стенді були вивішені фотографії відомих людей, в чиїх будинках і офісах були встановлені кондиціонери Керріер. А поруч з фотографіями красувався напис: "Навіщо Вам задихатися від спеки влітку і мерзнути від холоду взимку? Адже досить натиснути на кнопку, і клімат у вашому домі буде саме таким, яким Ви його собі забажаєте!" У стенду стояв сам доктор Вілліс Хевіленд Керріер і власноруч демонстрував, як користуватися скромних розмірів пристроєм, що регулює вологість, температуру і якість повітря в приміщенні.

Незважаючи на великий успіх і прибутковість своїх робіт, Керріер цілодобово не виходячи з лабораторії, продовжує неухильно вдосконалювати свій головний в житті винахід. Однією з останніх його "знахідок" став автомобільний кондиціонер, настільки цінується нинішніми автовласниками. Помер Вілліс Керріер в 73 роки, 9 жовтня 1950-го, заповівши все своє майно фірмі, яка і до цього дня носить його ім'я.

Зараз під маркою Carrier випускається приблизно 12% від загальної кількості кондиціонерів в світі, логотип Carrier - на кожному восьмому кондиціонері! Це більше 10 000 різних агрегатів, що розробляються і випускаються на 108 заводах. Кондиціонери Carrier встановлені в Олександрійській бібліотеці (Каїр), галереї Уффіці (Флоренція), Сикстинській капелі (Ватикан), Музеї сучасного мистецтва (Лондон), на автодромі Монци (Італія), в Афінському акрополі, Королівському оперному театрі (Мадрид), Британському музеї і багатьох, багатьох інших будівлях і спорудах по всьому світу.